BIO šampon

Naši milí příznivci, předkládáme vám postup na BIO bylinný šampon.

Krásné, pevné a zdravé vlasy ovlivňuje vícero faktorů. Dědičnost po předcích, životní prostředí a zdravý styl – k tomu nám jsou nápomocné bylinky užívané vnitřně, ale i na vnější užití. Šampon vyrobený na přírodní bázi je pro naše vlasy tím nejlepším. Máme dvě možnosti, najít si kvalitního výrobce, nebo si šampon prostě udělat sami.

Nasbíráme bylinky, ze kterých připravíme výluh. Na mastné vlasy volíme spíše kopřivu a mátu. Na suché pro změnu sáhneme po bříze a meduňce. Proti lupům je skvělá bříza, kopřiva, lopuch, ale i máta. Oplachy octovou vodou také pomáhají. Na posílení vlasu přidáme přesličku a můžeme i listy ořešáku, ten nám dokonce pomáhá udržovat barvu vlasu a pomáhá proti šedinám. Mějme však na paměti, že dospělé listy barví, takže jsou vhodné pro tmavovlásky. Necháme krátce projít varem a poté celý den luhujeme. Nejméně však hodinu. Bylinky s vysokým obsahem vonných esencí vkládáme do hrnce až po varu.
Takto připravený odvar můžeme použít také v podobě oplachu po použití šamponu. Vezmeme si lavorek, kelímek a dokola vlasy máčíme a oplachujeme ve výluhu. Přitom jemně bříšky prstů masírujeme pokožku. Pak jemně vlasy vysušíme ručníkem. Nikdy vlasy nekroutíme, nedrhneme. Předejdeme tak lámání a třepení vlasu.

Na přípravu šamponu můžeme použít zakoupený mýdlový základ, nebo jiný přípravek na výrobu šamponu. Můžeme si také obstarat přírodní mýdlo, třeba olivové. Také si můžeme vyrobit vlastní mýdlový základ, přičemž si my sami vybíráme oleje. Vždy používejte oleje lisované za studena. Jsou sice dražší než rafinované oleje, ale za to plné důležitých látek, které jsou tak příznivé pro naše zdraví. Takto zpracovávané oleje si ponechávají všechny důležité stopové prvky, minerály, nenasycené mastné kyseliny. To se nám přirozeně projeví na kvalitě vlasu a vlasové pokožky. U výběru olejů se také řídíme vlastnostmi olejů. Ricinový je velmi hustý, meruňkový a mandlový je pro změnu lehoučký a skvěle se vsakuje, dýňový je bohatý na potřebný zinek, konopný se zase dobře vymývá. Mezi další výborné oleje se řadí arganový olej, olivový, avokádový. Neměli bychom zapomínat ani na kokosový tuk, který nám pomáhá zajišťovat určitou pěnivost.

K výrobě mýdlového základu potřebujeme louh, bez louhu se neobejde žádné mýdlo. Není se však čeho bát. Při procesu mýdelnatění louh neutralizuje a mýdlová hmota je zcela zdraví bezpečná.
Při práci s louhem je však třeba dbát na bezpečnost práce. Hydroxid sodný ve správném poměru opatrně sypeme do vody, kterou máme ve varném skle. Po rozpuštění opatrně vlíváme do směsi olejů, kterou jsme si předem umíchali. Necháme míchat nejlépe robotem a pak směs necháme do dalšího dne v klidu pracovat, tomuto procesu říkáme mýdelnatění. Pokud si přejeme vyrobit mýdlo, pak necháme směs stát na teplém místě měsíc. K výrobě šamponu nám postačí takováto směs odpočívat jeden den. Příští den do mýdlového základu vlijeme ohřátý výluh z bylin, necháme pečlivě rozmíchat a pak už jen přidáme pár kapek bylinného extraktu pro částečnou konzervaci. Můžeme přidat i pár kapek 100% vonné esence a máme hotovo.

Vzniklý šampon je mnohem tekutější než jsme zvyklí, ale nelekejme se, hustota šamponu nemá vliv na očistu, vlasy po něm budou stejně tak šetrně zbavené nečistot. Doporučuji však vlasy pokaždé opláchnout octovou vodou, která pomáhá smýt z vlasů možné zbytky „mydlinek“a  napomáhá lepšímu rozčesávání vlasu. Trvanlivost šamponu je cca měsíc, uchovávaný v chladu vydrží déle. Po cca třech týdnech se šampon nádherně provoní, zvýrazní se bylinná vůně.

Zde je video z pořadu „Kouzelné bylinky“ na ČT1, kde Eli vystupovala:
kouzelneBylinky-CT1